אבחונים דידקטיים

אבחון דידקטי

מהי מטרת האבחון ?

האבחון בודק את הרקע, הקשיים ומוקדי החוזק של הילד ועל פי הפרופיל האקדמי, כפי שעולה מתוך ממצאי האבחון, לגבש תוכנית עבודה, להפנות את ההורים לגורמים המטפלים, ולהציע התאמות (הקלות).

מי רשאי לערוך אבחון דידקטי ?

מומחה בעל תואר שני באבחון לקויות למידה או מאבחן דידקטי.

מהו אבחון דידקטי ?

הערכה מפורטת של תפקודים שונים החשובים ללמידה. מטרת האבחון היא בדיקת רמת התפקוד ברכיבים קוגניטיביים (חשיבה, זיכרון, תפקודי קשב, כישורים גרפו מוטוריים ועוד’) ובחינת השפעתם על הרמה האקדמית (מיומנויות הקריאה, הכתיבה, הבנת הנקרא וההבעה בכתב, אנגלית ומתמטיקה). במקרה של הפרעת קשב יש צורך לחשוף את האופן בו הפרעת הקשב פוגעת בתפקוד האקדמי. במקרה של לקות שפה יש צורך לאתר חסכים בתחומי השפה היכולים להסביר את הקשיים בלמידה. במהלך האבחון מתבצע מיפוי של הקשיים ועולה ניתוח מפורט של נקודות חוזק ונקודות חולשה ובהתאם ניתנות המלצות לתוכנית טיפול והתאמות בדרכי היבחנות.

מי רשאי לערוך אבחון פסיכודידקטי ? 

אבחון פסיכודידקטי נערך ע”י פסיכולוג/ית חינוכי/ת. אבחון דידקטי נעשה ע”י מאבחנת מוסמכת ואבחון פסיכו-דידקטי נערך ע”י פסיכולוגית 

איזה אבחון מומלץ לעבור? 

לא תמיד יש צורך באבחון פסיכולוגי לכן, לא מומלץ להתחיל עם אבחון פסיכודידקטי. אלא, רצוי לעשות אבחון דידקטי ולהשלים אותו לפסיכודידקטי רק אם יש צורך בכך.

במידה וילדכם זקוק לסיוע מוגבר מחוץ לכיתה, בקבוצה קטנה, יהיה צורך להשלים את האבחון ולהוסיף גם אבחון פסיכולוגי / הערכה פסיכולוגית . אבחון זה מהווה אסמכתא לוועדת השילוב, אשר תקצה את שעות הטיפול לילדכם.

מהו השלב הראשוני לאחר האבחון ?אבחון דידקטי - יסודות למידה אבחונים דידקטיים

ראשית , קראו והבינו את תוצאות האבחון. וודאו שאתם מבינים היטב את מקור הקשיים, ההתאמות וההמלצות הטיפול. בכל שאלה ועניין – התקשרו אלינו.

מה צריך ליישם?

לימדו מהן ההמלצות אותן יש ליישם בדרכי ההיבחנות של הילד. 

בקשו מהצוות הבין מקצועי בבית הספר, פגישה לצורך הבהרת הנושאים לטיפול והדרכה בעניינם כדי לגבש תוכנית אישית לתמיכה בילדכם. חשוב שתדעו כי למרות שבית הספר הוא הגורם שמזמן לרוב פגישות אלו, גם אתם, ההורים, יכולים לזמן פגישה עם הצוות הבין מקצועי לקבלת מענה מקצועי ולהקשבה בנושאים שחשובים לשיפור הלמידה. לחדד, זכותכם לבוא לפגישה זו בליווי איש מקצוע אשר יסייע לכם בדיאלוג עם הצוות הרב מקצועי בבית הספר. ובכלל, פעמים רבות, הורים מאוד חוששים מהשיחה לאחר האבחון ולכן רצוי להתכונן, לקבל הדרכה מקצועית שתסייע ליצירת מפגש יעיל ואפקטיבי.

הצוות הבית ספרי מחוייב להתגייס לטובת קידומו של ילדכם.

 לייעוץ או תיאום פגישה  מלאו את הטופס או התקשרו 7480137 – 09

סגור לתגובות.